Menu Content/Inhalt
Anasayfa arrow Makaleler arrow Statik arrow AKA TUZLAMA TEKNİĞİ
AKA TUZLAMA TEKNİĞİ PDF E-posta
Yazar Barkın Bayoğlu   
Wednesday, 19 April 2006

1/35 Zvezda Elefant

Askeri Kara Araçları çok şekilde eskitilir. Bunlardan bir tanesi de "tuzlama tekniği" tabir edilen yöntem. Bu yöntemi, 1/35 Zvezda-Italeri'nin Elefant kitini üretirken adım adım anlatmaya çalışacağım.

 

Model Ukrayna'dan bana geldi. Kutu oldukça enteresandı:

Image

Kapakta "Ferdinand" yazıyordu ve ilüstrasyonda Ferdinand'ındı. Adını Dr. Ferdinand Porsche'den alan bu cihaz Tiger ihalesini alamayan Porsche'nin gönlünü yapmak için çıkmış bir proje tadındaydı. Makedin kutuyu açıp bakınca içinden Elefant çıktı. Malum, Ferdinand, Kursk'ta kullanılan eski versiyonuydu. Elefant'ta ufak farklılıklar mevcut idi.

Image

Kit zaten bildiğimiz Italeri'nin eski kitiymiş. Şasinin altında kalıpta yazıyor.

Image

Tam gaz üretime geçtim. Hemen cihaza bir şoför mahali ve uydurma bir motor yaptım. Aslında bunların motorları dizel jeneratörlerinin tahrik ettiği elektrik motoru sistemine dayanıyormuş. Bizim motor içersi kalabalık görünsün diye uydurulmuş parçalardan ibaret. Ayrıca şoför mahali de biraz kaynak, biraz hayal ürünü olarak türetildi:

Image

Kitten çıkan silahı beğenmediğim için bu araca özel bir MG42 makineli tüfek (MG3'ün atası)taktım. Ayrıca başka şahsi ekipmanla içeriyi biraz daha doldurdum. Normal de bunlarda yuvarlak namlulu MG34 olması gerekir. MG42'yi Tamiya setinden aldım. Üst kapağın oturmasını kontrol ettim.

Image

Plastikkarttan şoför mahali ile motor arasına bir duvar yaptım. Ayrıca kitten çıkan çamurlukalrı beğenmediğim için bunu da kartondan ettim. Muharebe bölümündeki silah deliklerini açıp zincir ve tapa ekledim.

Image

Tüm bu malzemeyi şoför mahali ile makina dairesi arasına karton koyarak boyadım. Sonra vernikledim ve yağlı boyayla yıkadım.

Image

Vernikleme ve yıkamadan sonra böyle oldu:

Image

Ardından cihazın üstünü ve diğer kapaklarını birleştirip, selülozik tinerle inceltilmiş Tamiya putty'i sert ve düz fırça darbeleriyle modele tatbik ettim. Böylece bu araçlaradaki kalın, döküm zırhın yer yer pütürlü yüzeyini elde ettim (cihaz o kadar kalın bir zırha sahipmiş ki aleti delebilen anti-tank topu yokmuş. Çoğu Kursk'ta mayına basıp hareketsiz kalıp kendi personeli tarafından imha edilmiş. Modele ayrıca eski Tamiya Tiger'dan patlatma farlar, bakır telden kablolar, saplar kulplar ekledim.

Image

Motor kapaklarını maskeleyip (motora ızgarlardan boya geşlmesin diye) cihazı, emay Tamiya X11 ile boyadım. Burdaki amacım, tuzlayınca alttan çıkacak olan görüntünün parlak metal olmasıydı.

Image

Sonuç fena değildi. Ardınadan başladım modeli tuzlamaya. Bunun için bir miktar tuz ve ayrı bir kapta su ve temiz bir fırça gerekiyor. Fırçayı biraz ıslatıp tuzdan bir topak alıp modele sürüyordum. Ayrıca başka bir fırçayla bir damla su alıp, üzerine kuru bir fırçayla tuz tutturmakda olabiliyor. Sonuç şöyleydi:

Image

Tuz birikintileri tam istediğim gibi topak topak olmuştu.

Image

Sonucu beğenince, modeli standart 2. Cihan Harbi Alman AKA renkleriyle bir ilüstrasyonda gödüğüm şablonda boyadım (sarı, yeşil, kızıl kahve)

Image

Image

Sonra işin sihirli anı geldi çattı. Sert bir fırçayla tuz topaklarını kazımaya başladım. Kazıdıkça alttan metal görüntüsüne yakın X11 Krom gümüş boyası çıkıyordu.

Image

Image

Bazısını kazıyordum, çok ince olan tuz birikintilerini ise bıırakıyordum, pütürlü çamurlu kalmış efekti için.

Image

Image

Ardından modelin paletler hariç tüm aksesuarlarını taktım. Vernikledim, çıkartmalarını Micro Sol yardımıyla tatbik ettim. Bir kez daha parlak vernik attım. Üzerine yağlı boya "Raw Umber" ile yıkama yaptım. Terebentin + yağlı boya kuruyunca böyle oldu:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Alttan çıkan parlak kısımları yeterince kapatamamıştım. Bu da çok hoşuma gitmedi. Bunun üzerine yağlı boyalardan "Burnt Sienna" ile parlak metal olan boya döküntülerinin üzerinden geçtim. Bu şekilde, alttan çıkmış olan parlak metal yüzeyi bolca pas rengine çevirdim. Akabinde, dışarda boyamış olduğum paletleri taktım. Paletlerin arasına Woodland Scenics'in ot parçaları (Turf) serpiştirdim. Namluyu siyah yağlı boyayla kirlettim. Sonuç şudur:

Image

Image

Image

Image

Image

Tüm modelicelere, tatlı-tuzlu bol AKA'lı günler dilerim.

MAYIS 2005

Barkın Bayoğlu

Son Güncelleme ( Monday, 29 May 2006 )
 
< Önceki   Sonraki >